O Neplodnosti

Príčiny neplodnosti a rizikové faktory

Príčiny neplodnosti a rizikové faktory

O NEPLODNOSTI

Neplodnosť sa označuje ako neschopnosť počať dieťa po viac ako 12 mesiacoch pravidelného nechráneného pohlavného styku. Neplodnosť sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna neplodnosť znamená, že žena nikdy nemohla otehotnieť. Sekundárna neplodnosť znamená, že žene sa po predchádzajúcom úspešnom počatí nedarí  otehotnieť. Neschopnosť otehotnieť môže byť ovplyvnená mužským/ženským faktorom, kombináciou mužských a ženských faktorov. V niektorých prípadoch je táto príčina nevysvetliteľná.

Neplodnosť u ženy

Dôvodov, prečo sa Vám v poslednom roku nepodarilo otehotnieť, môže byť niekoľko pričom sa nemusia vzťahovať na všetky ženy. Dôvod ženskej neplodnosti môže byť fyziologického, psychologického charakteru alebo ich kombináciou.

 • Porucha ovulácie

Porucha ovulácie sa uvádza ako najčastejšia príčina neúspešnej snahy o tehotenstvo. Medzi poruchy ovulácie sa zaraďuje nedozrievanie vajíčok, nedostatočná kvalita vajíčok a polycystické ovária. Nedostatočná ovulácia v kombinácii s nepravidelným menštruačným cyklom môžu spôsobiť neoplodnenie vajíčka spermiou.

 • Vek ženy
Vek ženy patrí ku jednému z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich plodnosť. Šanca na prirodzený spôsob počatia a pôrod zdravého dieťaťa sa s pribúdajúcim vekom znižuje. Odborníci tvrdia, že schopnosť ženy otehotnieť výrazne klesá po 30. roku života. Dokonca tehotenstvo po 35. roku života ženy je už označované za rizikové. Optimálny vek na tehotenstvo je medzi  20. až 27. rokom života ženy.
 • Infekcie a zápaly
Infekcie a zápaly spôsobené baktériami, kvasinkami alebo vírusmi sú ďalším faktorom, ktorý spôsobuje neplodnosť.
 • Sekundárne faktory
Sekundárne faktory ovplyvňujúce plodnosť  súvisia predovšetkým so životným štýlom a stravou. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, obezita/podváha, konzumácia spracovaným potravín a nedostatok pohybu sú faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravie ženských vajíčok a pohlavných orgánov.
 • Zmenou fyziológie reprodukčných orgánov
Príčiny ženskej neplodnosti súvisia aj so zmenenou fyziológiou reprodukčných orgánov. Patrí sem napríklad blokácia vajíčkovodov po zápale, vrodená vývojová chyba, výrastok sliznice maternice, nádory pohlavných orgánov.
 • Imunologické dôvody
K neplodnosti dochádza tiež z imunologických dôvodov, kedy si telo vytvára protilátky proti spermiám, vajíčkam alebo embryám.

Neplodnosť u muža

Rovnako ako u žien aj u mužov môže byť niekoľko príčin neplodnosti. Jedným z hlavných dôvodov poklesu mužskej plodnosti je znížená kvalita spermií. Pod tento pojem spadá znížené množstvo, motilita (pohyblivosť) spermií alebo zmenený tvar spermie. V nasledujúcich bodoch uvádzame hlavné rizikové faktory vedúce ku spomínaným abnormalitám spermií.

 • Nevhodná životospráva
Nevhodná životospráva zahŕňajúca fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu, kofeínu, málo pohybu a obezitu znižuje kvalitu spermií až neplodnosť.
 • Prehrievanie semenníkov
Prehrievanie semenníkov zapríčiňuje neplodnosť u mužov. Prehrievanie môže byť spôsobené ak pri práci máte notebook položený v blízkosti semenníkov, kúpete sa v horúcej vode alebo pravidelne navštevujete saunu.
 • Nadmerná fyzická záťaž organizmu
Všetkého veľa škodí a to platí aj pre nadmernú fyzickú záťaž organizmu, ktorá môže znížiť množstvo spermií.
 • Nedostatočný spánkový režim

Nedostatočný spánkový režim a dlhodobo pretrvávajúci stres, tak ako neprospieva telu celkovo, negatívne ovplyvňuje aj zdravie spermií a pohlavných orgánov.

 • Tvorba mužských pohlavných hormónov

Príčinou neplodnosti môže byť aj nedostatočná tvorba mužských pohlavných hormónov, ktorá negatívne ovplyvňuje tvorbu spermií.

 • Nepriechodnosť semenovodov

Nepriechodnosť semenovodov môže byť spôsobená zápalom, úrazom, sterilizáciou.